Lotnisko w Łodzi, dotąd postrzegane jako potencjalna ofiara budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zamierza przekształcić wyzwanie w szansę. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprezentowano ambitną wizję rozwoju zaplecza MRO, które może uczynić z łódzkiego portu kluczowego partnera technicznego dla CPK. Czy Łódź stanie się serwisowym sercem nowej ery polskiego lotnictwa?
Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach jeden z wątków na panelu dotyczącym lotnictwa w Polsce dotyczył roli portu w Łodzi w związku z budową lotniska centralnego w Baranowie. Czy Łódź stanie się zapleczem dla CPK?
MRO szansą dla Łodzi?
Prezes zarządu Portu Lotniczego Łódź Anna Midera, będąca również prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych, zwróciła uwagę na bardzo złe scenariusze widziane przez branżę dla lotniska w Łodzi w związku z budową w dość niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wskazała przy tym jednak, że celem Portu Lotniczego w Łodzi jest ciągły rozwój.
– Wszyscy wskazywali lotnisko w Łodzi na śmierć w kontekście budowy nowego lotniska. My musimy znaleźć pomysł na rozwój. Nie patrząc na to, co dzieje się w kontekście planów rozbudowy, staramy się rozwijać. Pozyskujemy coraz to więcej pasażerów, dzięki współpracy z liniami lotniczymi, rozwijamy chartery i połączenia, ale to nie jest jedyna działalność lotnisk – argumentowała.
W związku z tym wskazała, że jedną z możliwości dla Łodzi będzie wsparcie MRO (Maintenance, Repair and Operations) dla innych portów, ale zwłaszcza dla lotniska w Baranowie.
Pojawiła się furtka
Midera zaznaczyła, że do 2023 roku takie rozwiązanie wydawało się niemalże niemożliwe z uwagi na fakt, iż duży obszar lotniska był użytkowany przez aeroklub. Ta sytuacja się jednak zmieniła.
– Teraz możemy go przeznaczyć na MRO. Próbujemy to przygotować, ale w kontekście perspektywy powstawania nowego lotniska i potrzeb, które będą na rynku, to jest coraz większej liczby samolotów czy wymaganej większej liczbie innowacji oraz potrzeb, mechanika lotnicza będzie na pewno potrzebna, a w Polsce mamy tylko 15 lotnisk – przekonywała.
W związku z tym, oraz z uwagi na bliskość Łodzi do Warszawy, a jeszcze bardziej do Baranowa, prezes Portu Lotniczego Łódź wierzy, że łódzkie lotnisko będzie mogło pełnić dodatkową rolę usługową dla statków powietrznych.
– Mamy trochę czasu by się przygotować i robimy wszystko, by te usługi świadczyć – zapewniła.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.